15 Şubat 2015 Pazar

Diyet Yapmadan Kilo Verme Yöntemleri / 1


Herkese merhabalar. Kendimi bildim bileli iri kemikli kızlar familyasında bulunan, kilo verme çabası içresinde olan biriyim. Bu yüzden de hiç bir zaman kendimle barışık olmadım. Artık bu durumun değişmesini istediğim için de kilo verme olayını ciddiye alarak, kısa diyetler yapmak yerine yaşam tarzımda köklü değişiklikler yapmaya karar verdim. Bunun içinde neler yapmam gerektiğini araştırdım ve diyetisyenimden aldığım bilgileri toparlayarak, sizler için de işe yarar bir yazı hazırlamaya karar verdim. Aranızda benimle aynı durumda olan, kilo vermek isteyen varsa, umarım yazım sizler için de faydalı olur.
Diyet yapmadan, bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için neler yapmanız gerekiyormuş hep beraber bakalım:
1 - Öğünlerinizi Lacivert Tabak Yardımıyla Küçültmek, bildiğiniz gibi odanınızın renginden masa örtünüze kadar iştahınızı açan ve kapatan bir çok etken var yemek yediğiniz ortamda. Kolayca alışkanlık edinebileceğiniz, doyma isteği uyandıran, lacivert tabakta yiyeceğiniz az bir porsiyon iştahınızı oldukça kesecektir. Lacivert tabak, önce gözünüzü doyuracaktır sonra midenizi :) Bu bizzat diyetisyenden öğrendiğim ve uyguladığım bir yöntem oldu. Porsiyonlarımı küçültme açısından oldukça işe yaradı.

2 - Günde 3 Ana 3 Ara Öğün Programıyla Beslenmeniz, benim de sürekli yaptığım bir yanlıştı, uzun süre aç kalmak ve bu sayede midemin küçüleceğini düşünmek. Halbuki, uzun süre aç kaldığınızda düşen kan şekeriniz ve fazlaca oluşan yemek yeme isteğiniz ani krizlere neden olacaktır. Böylece boş yere çok yemiş ve fazladan kalori almış olacaksınız. Sağlıklı olan, 3 ana ve 3 ara öğün programıyla dengeli beslenerek hem kan şekerinizi tüm gün dengelemiş olacak hem de aç kalmayarak sağlıklı bir beslenme tarzı oluşturacaksınız.3- Su İçmeyi Unutmayın, en önemlisi de hayati önem taşıyan olmazsa olmazımız sudur. Ne kadar çok su içersek hücrelerimize giren su miktarı da o oranda artar. Böylece vücuttaki kalori yakımı da hızlanır. Ortalama günde en az 10 - 12 bardak su içmemiz gerekiyor. Ayrıca yemeklerden 15 dakika önce içilen soğuk su metabolizmayı hızlandırıyor, yemek arasında içilen ise vücuttaki yağ yakımını dengeliyor. Su içmeyi unutmamak için telefona indirebileceğiniz, gün içinde uyarı vererek bunu size hatırlatan uygulamalar var. Bunlardan bir tane indirir ve yanınızda sürekli bir şişe su bulundurursanız bu alışkanlığı da kolayca kazanmış olacaksınız.


4- Yavaş Yemek, Çok Çiğnemek, yavaş veya hızlı yemek bir alışkanlıktır. Yine benim de yaptığım bir yanlış, yemeklerimi çok hızlı yemek. Halbuki lokmamızı 40 kez çiğnersek, midenin yapacağı görevi azaltmış ve %12 - %14 oranında daha az kalori almış olacağız. Bu yöntemi de alışkanlık haline getirmek sağlığımız açısından oldukça yararlı olacak.

5- Hedeflerinizi ve Aldığınız Kalorileri Yazdığınız Bir Günlük Tutun, bir çok araştırmada kalori hesabı yapanların, yapmayanlara göre 2 kat daha fazla kilo verdiği tespit edilmiştir. Yediğiniz, içtiğiniz her şeyi düzenli not ederseniz gün içinde fazla kalori almamaya dikkat ederek yağlı ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmuş olacaksınız.


Bu yöntemleri alışkanlık haline getirdiğinizde, diyet yapmadan kilo verdiğinizi görecek ve daha iyi hissedeceksiniz. 

Devamı gelecek, herkese mutlu pazarlar :*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...