26 Kasım 2017 Pazar

Gripten Korunma Yolları

    Havaların soğumasıyla birlikte grip de büyük bir sorun olmaya başlayacak gibi. Özellikle yoğun iş temposuyla çalışan ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeyen kişiler sıkça grip olmakta ve bu da kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anlarda ortaya çıkan grip dengeli beslenme ile yenilebilir.
Gribe yakalandıktan sonra meyve ve sebze yemenin pek bir önemi yoktur. Esasen girp olmadan önce önlem almak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Kış aylarının başlamasıyla havuç, yulaf ve domates gibi bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin sıkça tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca C Vitamini yönünden zengin olan besinlerin de sıkça tüketilmesi gripten korunmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

İşte gripten korunmak için tüketilmesi gereken besinler:
Yulaf: İçerisinde bulunan Beta-Glukan isimli lifin hastalıklara karşı direnci arttırdığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Yulaf ezmesi veya yulaf ekmeği tüketerek hastalıklardan korunmanız için etkili bir önlem almış olursunuz.
Havuç: Beta- Karoten yönünden zengin olması ve A vitaminine çevrilebilmesi bağışıklık sistemini güçlendiren etkili besinler arasında yer almasını sağlıyor. Vücut tarafından etkili bir şekilde Beta –Karoten’in emilmesi için havuç salatası tüketebilirsiniz. Tabi bu salataya zeytinyağı eklemeyi unutmamalısınız.
Domates: Sürekli domates tüketen bireylerin hastalıklara karşı daha dirençli oldukları gözlemlenmiştir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren bu sebzeyi her gün tüketmeniz gripten korunmanız için etkili bir yöntem olacaktır.
Kuruyemişler: Kuruyemişlerin içerisinde vücuda yarar sağlayan birçok madde yer almaktadır. Çinko, magnezyum, Omega-3 ve E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Bu nedenle sıkça bir avuç kuruyemiş tüketmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve kış aylarının soğuk günlerinde girp olmanızın önüne geçecektir.
Patates Tüketin: Kış aylarında antioksidan içeren besinlerin tüketilmesi kendinizi daha iyi ve enerjik hissetmenize yardımcı olur. Potasyum ve C vitamini içeren patates kendinizi daha enerjik ve iyi hissetmenize neden olur. Bu nedenle soğuk kış aylarında sofralarınızda patatesin de yer alması gerekir.
Karbonhidratlar: Vücuttaki karbonhidrat eksikliği kişinin kendini yorgun ve bitkin hissetmesine neden olur. Vücudun başlıca enerji kaynakları arasında yer alan karbonhidratlar tüketilmediğinde adeta hastalıklara davetiye çıkarılır. Karbonhidratın dengeli bir şekilde tüketilmesi kendinizi daha enerjik ve zinde hissetmenize yardımcı olur.
Bol Su İçin: Kış aylarında susuzluk hissini pek yaşamasak da yine de su tüketimine özen gösterilmelidir. Günde en az 8-10 bardak su içmeniz vücudunuzun daha sağlıklı olmasına neden olacaktır.

Gripten korunmak için yukarıda belirttiğimiz besinleri tüketmeniz gripten korunmanıza ve önlem almanıza yardımcı olacaktır. Hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenmeye kafein içeren içeceklerden uzak durmaya dikkat etmelisiniz. 

Resimler alıntıdır*
Yazı için U.A.A.'ya teşekkürler*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...